K onemocnění Covid-19

K onemocnění Covid-19

Aktualizované informace k onemocnění Covid-19

Vážení pacienti,

pokud jste pobývali v posledních dvou týdnech v zahraničí a to včetně pracovníků, kteří dojíždějí do Německa či Rakouska za prací, a máte nějaké potíže, kvůli kterým potřebujete navštívit ordinaci, kontaktujte nás prosím nejdříve telefonicky nebo emailem.

Obecně, pokud má kdokoli pochybnosti, zda do ordinace jít, prosím předem zavolejte.

Každý, kdo se od 13. března 12:00 vrátil z rizikové oblasti (aktuální seznam naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnicví - https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-prenosu-nakazy/), je dle nařízení Ministerstva zdravotnictví povinnen nastoupit na 2 týdny do karantény. Pokud spadáte do této skupiny, kontaktujte mne telefonicky (388 600 329) nebo emailem, bude Vám vystavena pracovní neschopnost, která v tomto případě bude sloužit jako potvrzení o karanténě.

Někteří zaměstnavatelé v Německu začali požadovat negativní test na coronavirus. Toto vyšetření není v tuto chvíli absolutně dostupné pro bezpříznakové pacienty ani pro pacienty, kteří mají příznaky, ale nepobývali v rizikových oblastech. Pokud Vás bez něj v práci nechtějí přijmout, zavolejte a vystavíme eneschopenku. Nezkoušejte prosím ani volat na Krajskou hygienickou stanici, jejíž linky jsou i tak přetížené a neřeknou Vám nic jiného než je zde napsáno.

Zákaz vycestování do zahraničí v tuto chvíli ( k 13. 3. 2020) neplatí pro zaměstnance, kteří pracují do 100km vzdušnou čarou od hranice. Pro ně platí výjimka Ministerstva vnitra, která může být podle vývoje v dané zemi v průběhu dalších dní upravována. Pro aktuální informace k těmto výjimkám doporučuji sledovat stránku Ministerstva vnitra - https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx.

Je jistě na místě kromě zvýšené hygieny a dostatečného příjmu vitamínů, omezit návštěvy míst se zvýšenou koncentrací osob - u nás tedy hlavně hromadnou dopravu a velké obchody. Snažit se nakupovat jen po nejnutnější dobu. Hlavně starší a jinak rizikoví občané by měli zvážit, zda nemají možnost, aby jim nákup zajistil někdo jiný. Ti mladíš by zase měli omezit návštěvy svých rodičů nebo prarodičů. Zároveň doporučuji i omezit návštěvy v ordinacích lékařů pro chronická onemocnění nebo i na plánovaná vyšetření, která lze odložit. Nadále je možné vyžádat si návštěvu v domácnosti, pokud to zdravotní stav pacienta vyžaduje. Recepty jsme schopni nadále zasílat elektronicky a i v tomto případě platí pro rizikové skupiny pacientů, že do lékárny by spíše měli někoho poslat, než se tam vydávat sami.

Prozatím se ještě stále vyskytují ve větší míře různé sezónní respirační infekce včetně chřipek s identickým průběhem jako má onemocnění Covid-19. Pokud má tedy někdo ve Vašem okolí příznaky akutního respiračního onemocnění, jde i v tuto chvíli velmi pravděpodobně o běžné nachlazení.

Jihočeský kraj zřídili informační telefonní linku pro veřejnost 800 100 450, která je dostupná v době od 7 do 17 hodin včetně víkendů.

Souhrn aktualizovaných informací je k dispozici na stránkách Ministerstva zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/

Jak si správně mýt ruce